عشق و دوست داشتن

"عشق در لحظه پدید می آید و دوست داشتن در امتداد زمان .این اساسی ترین تفاوت میان عشق و دوست داشتن است .عشق معیار ها را در هم میریزد ،دوست داشتن بر پایه معیار ها بنا می شود .عشق ناگهان و ناخواسته شعله می کشد ،دوست داشتن از شناختن و خواستن سرچشمه می گیرد .عشق قانون نمی شناسد ،دوست داشتن اوج احترام به مجموعه ای از قوانین  عاطفی است .عشق فوران می کند چون آتشفشان و شره می کند چون آبشاری عظیم .دوست داشتن جاری می شود چون رودخانه ای بر بستری با شیب نرم .عشق ویران کردن خویشتن است ،دوست داشتن ساختنی عظیم ."

نادر ابراهیمی ،آتش بدون دود

+ شما کدوم رو می پسندید .عشق یا دوست داشتن ؟؟ اصلا به جز لحظه شکل گیری شون که عشق معمولا در نگاه اول به وجود میاد که بیشتر می تونه هوس باشه ،تفاوتی بین این دوتاهست؟

/ 11 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
رزا

دوست داشتن[رویا]

سرگردان

شما هم این رمان رو خوندید؟ فوق العاده است کتابش!!!

سرگردان

راستی من دوست داشتن رو بیشتر میپسندم !! هرچند عشق هم وسوسه برانگیزه!!!

علی

سلام ایمیل بزن با هم به قصد ازدواج بیشتر آشنابشیم

hm

عشق ممکنه در یک برخورد و در یک لحظه بوجود بیاد و نیز ممکنه در اثر شناخت تدریجی و در گذر زمان ایجاد بشه.به نظرم تعریفی که اینجا ارائه شده کلی نیست. عشق نوعی از دوست داشتنه با شدتی فراتر از اراده و اختیار انسان اینکه بپرسیم شما عشق را می پسندید یا دوست داشتن را؟ سوال عجیبیه.مگر اینکه عشق و هوس را یکی بگیرید که از انصاف به دوره . عاشق شو ارنه روزی کار جهان سرآید ناخوانده نقش مقصود از کارگاه هستی

نادر

بین عشق و دوس داشتن تفاوت و شباهت های زیادی است هرچند همه به این موضوع واقفند اما چون از عشق گفتی میخام یه مطلبی بگم شاید برای شما هم جالب باشه: روز 29 ژانویه در یکی از پارک های توکیو، مراسمی برگزار شد تا هر شخص میزان عشق خود به زنان خود را فریاد بزنه. درباره ی مردان ژاپنی این طور تصور میشه که شغل خود را در اولویت بالاتری نسبت به خانواده شان قرار میدن اما این پروژه به منظور کمک به مردم در یافتن آگاهی از عشق بین زن و شوهر راه اندازی شده . قابل تامله نه ؟!

سرگردان

جلدهای بعدیش هم فوق العاده است!! من به هرکی توصیه کردم و خوانده میگفت از جلد 3 به بعد واقعا متوجه نشدم چطور تمام شد...

نادر

هرچند زیاد گفته اند کار مهمه اما قابل قیاس با عشق نیست ! عشق ورای هر سخنیه.

سرگردان

روی ماه خداوند را ببوس: مصطفی مستور!! خیلی عالیه!! همه کتابهای مرحوم نادر ابراهیمی را خوانده ام خیلی خوبه!! ولی همینکه شما میخوانید+ ابن مشغله+ابوالمشاغل+ چهل نامه کوتاه به همسرم از همه قشنگتره!!

یلدا

من به عشق در نگاه اول اعتقاد ندارم،این میتونه شروعش باشه ولی عشق به خیلی فاکتورهای دیگه برای بقا و رشد احتیاج داره،من اولین بار که همسرمو دیدم ازش خوشم اومد،خیلی هم خوشم اومد ولی تا 4سال بعد که موقعیت شناخت پیش نیومد عاشقش نشدم و بنظرم این عشق از دوست داشتن بهتره